Poštovani roditelji,

u suradnji sa Policijskom postajom Krapina – prometna policija i nakon nekoliko izvida primijetili smo da jedan dio Vas ostavlja djecu na samoj cesti preko puta ulaza u dvorište škole.

Na taj način dovodite u opasnost svoje dijete i ostale sudionike u prometu !

Skrećemo pozornost da samo pedesetak metara dalje od tog mjesta postoji veliko parkiralište na kojem možete ostaviti svoje dijete i sa sigurnošću ga pustiti da pješke uz Krapinicu i šetalište puno sigurnije dođe do glavnog ulaza u školu.

Nadam se da će te ovu sugestiju prihvatiti zbog sigurnosti svih sudionika u prometu a pogotovu djece.

Utjecaj roditelja i obitelji nedvojbeno su izuzetno značajni u odgajanju djece za promet i stjecanje prvih stavova o prometu. Djeca uče iz primjera koje im pružaju stariji. Roditelji su uzor svojoj djeci i ona nastoje oponašati gotovo sve što roditelji čine – pa tako i u prometu.

Savjeti za prevoženje djece

• Prevozite li djecu automobilom ne činite prometne prekršaje, jer dijete najviše uči po Vašim postupcima!
  • Djecu na stražnjem sjedalu ili u dječjoj sjedalici treba obvezno propisno vezati sigurnosnim pojasom (u skladu s godinama i težinom djeteta)!
  • Osigurajte stražnja vrata vozila kako ih dijete tijekom vožnje ne bi otvorilo. Treba uvijek koristiti mehanizam za "sigurnost djece" ugrađen u stražnjim vratima. Uključivši ga vrata se zaključavaju, a otvaranje je moguće samo s vanjske strane. Time se izbjegava mogućnost nekontroliranog otvaranja vrata i ispadanja djeteta!
  • Ne dopustite djeci stajati između naslona prednjih sjedala. To je nažalost čest, ali izuzetno opasan položaj. U slučaju naglog kočenja ili sudara, djeca lete prema naprijed ili padaju bočno.
  • Pri izlaženju iz vozila, prije no što otvorite stražnja vrata, provjerite da nisu na njih naslonjena djeca.
  • Iz automobila zaustavljenog uz rub kolnika, osigurajte da djeca izlaze iz vozila na onu stranu na kojoj je nogostup.