PROJEKT "PTIČEK"
Autor: Milorad Videković, 26. 9. 2013.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije organizirala je dvodnevne radionice u sklopu projekta „PTIČEK – program senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko – zagorskoj županiji“ kojeg Ustanova i ove godine kontinuirano provodi po šesti put. U sklopu projekta održane su radionice 24. i 25. rujna 2013. godine na Bedekovčanskim jezerima u Bedekovčini te na području značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora.

Ove godine na radionicama je sudjelovalo 24 učenika iz osnovnih škola:  Augusta Cesarca Krapina ( HRVOJE BOČKAJ, IVAN SAMUEL HORVATEK, ANTONIJA RIGAČ i LORA KRKALO te voditeljica Nikolina Milinković, učiteljica biologije i prirode ),  Antuna Mihanovića Klanjec, Zlatar Bistrica, Ljudevit Gaj Mihovljan, Side Košutić Radoboj i Velikog Trgovišća.

Cilj radionica je razviti kod učenika senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite, a pri tome im je pomogao stručni tim trenera sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatskih šuma i Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta uz podršku Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije. Učenici su na terenskom radionicama između ostalog učili o mjerama zaštite prirode i zaštićenim prirodnim vrijednostima, zaštiti ptica i vodozemaca, vodenom i šumskom ekosustavu te o bogatstvu biljnih i životinjskih vrstama koje obitavaju na navedenom području. Jedan dio radionica odnosio se na Natura 2000 područje rijeke Sutle te obilazak geološke počne staze na Risvičkog gori gdje su učenici učili o geološkim karakteristikama, vrstama stijena, minerala i fosila.

Po završetku radionica župan Željko Kolar na svečanoj dodjeli, svim učenicima, polaznicima radionica, uručio je ovjerene radne bilježnice i prigodne nagrade čime su postali nova, sada već šesta generacija malih čuvara prirode u Krapinsko-zagorskoj županiji. Zamjenica župana za društvene djelatnosti Jana Petak uručila je predstavnicima škola prigodne nagrade.

ALBUM: PTIČEK