Iz školske knjižnice uz Svjetski dan kulturne raznolikosti
Autor: Miljenko Ilić, 25. 5. 2020.

Glavna skupština UNESCO-a usvojila je 2001. g. Opću deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj pomoći državama da u vlastitim sredinama, poštujući i promičući kulturnu raznolikost, stvore uvjete za dijalog kultura i civilizacija u uvjetima globalizacije. Svjetski Dan kulturne raznolikosti proglašen je 2002. godine. Promicanjem kulturne baštine i njene raznolikosti nastoji se potaknuti istraživanje, razumijevanje i zaštita njezine jedinstvene vrijednosti kao i promišljanje o njenom značenju u našim životima. Kulturna baština omogućuje nam da bolje razumijemo prošlost te da na taj način ujedno stvaramo čvrsto polazište za zajedničku budućnost.

Navedenu manifestaciju obilježili smo aktualnom nastavom na daljinu s ciljem promicanja i čuvanja od zaborava naše bogate kulturne baštine. U ostvarivanje aktivnosti uključili su se učenici 3. b i 4. b razreda uz podršku svojih učiteljica Nevenke Puh Malogorski i Tihane Smrekar, a na poticaj školske knjižničarke Gordane Gregurović Petrović. Učenici su imali zadatak izraditi oblak riječi i na taj način istaknuti pojmove vezane uz prepoznatljivu i znamenitu kulturnu baštinu našeg grada. Primjenom novog digitalnog alata ujedno su ponovili i vizualno prikazali razumijevanje vrijednosti i raznolikosti bogatog kulturnog nasljeđa svog grada.

U fotogaleriji možete vidjeti njihove pojedinačne uratke ili klikom na sliku O Krapini uz Svjetski dan kulturne raznolikosti pristupiti interaktivnom sadržaju.

Pripremila knjižničarka