Mjesec hrvatske knjige
Autor: Miljenko Ilić, 15. 10. 2019.

Uz Mjesec hrvatske knjige i

Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je nacionalna kulturna manifestacija koja se obilježava svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga s ciljem promicanja čitanja knjiga te su u to vrijeme knjižnice središta brojnih događanja. Ovogodišnja je manifestacija posvećena glazbi i obilježava se pod motom U ritmu čitanja! Glazba kao tema manifestacije odabrana je u godini 200. obljetnice rođenja Vatroslava Lisinskoga. Nacionalni kviz za poticanje čitanja koji se provodi u Mjesecu hrvatske knjige nosi naziv "Ritam odrastanja“. Kviz je namijenjen učenicima osnovnih škola, a provodi se više od dvadeset godina putem mreže narodnih i školskih  knjižnica.

Uz Mjesec hrvatske knjige u listopadu se obilježava i Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče se uloga i značaj školskih knjižnica. Ovogodišnja je tema Maštajmo!, a inspirirana je nazivom ovogodišnje konferencije IASL-e: Okupljanje – Osnaživanje – Transformacija: školske knjižnice.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige i Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica u školskoj će se knjižnici provoditi mnoge aktivnosti – radionice, razredni projekti, nastavni satovi, izložbe. Učenici će sudjelovati u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja, a imat će prilike upoznati i jednu od književnica čije djelo čitaju za njegovo rješavanje. Književni susret planira se u suradnji s Dječjim odjelom Gradske knjižnice Krapina.